?

Log in

No account? Create an account
January 2012   01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Varla
Posted on 2009.11.08 at 19:27
Betgi skiriasi visuomenės. Lietuvoj, tarkim, stovykloj pasitaiko saujelė vegetarų ar kokia pavienė retenybė. Čia - vienam reikia halal maisto, kitam - košerio, trečias nevalgo raudonos mėsos ir krevečių, ketvirtas siaubingai viskam alergiškas. Prie švenčiančių šabą reikia priderinti programą, kad į punktus, kuriuose reikia uždegti primusą, jie ateitų jau šabui pasibaigus; tiesa, ir fotografuoti jų iki to negalima...

Tai taip pat lemia daug, daug griežtesnį požiūrį į kai kuriuos stereotipus. Bandydami pavaizduoti japonus, skautai tempė akių kampučius į viršų - maždaug, "siauraakiai". Aš į tai nesureagavau kaip į kažką išskirtinai neigiamo: taip, tai yra rasinis ženklas, bet rasė egzistuoja vizualiai (apie tai - atskirai), net jei genetiškai jos ir nėra, todėl tokių stereotipų neišvengsi. Bet iš kitų vadovų pastebėjimų vėliau supratau, kad jie tai automatiškai interpretuoja kaip ne šiaip rasinę, o rasistinę užuominą, kurią reikėtų smerkti. Kitos realijos, kitos taisyklės.

Vienas dalykas į akį krito Madride - tai homogeniškumas. Daug daug mažiau įvairovės nei čia. O Lietuvoje, prisiminkim, dar vienodžiau. Bet įdomu, kaip keisis - nes juk neišvengiamai keisis. Ir kaip/ar mes prie to prisitaikysime.

Kitas dalykas; irgi, galima sakyti, apie įvairovę. Kur visi Lietuvos disleksikai? Gyvendama Lietuvoje net žodžio disleksija beveik nebuvau girdėjusi. Tik atvažiuoji į JK - ir staiga šitas žodis visur aplink. Bet kokią anketą pildai, visur - klausimas "ar turite kokių nors specialių poreikių, pvz. disleksiją". Sistema vienaip ar kitaip tam pritaikyta. Netikiu, kad Lietuvoje disleksikų nėra: tikrai yra, ir su jais turbūt kažkaip dirbama, bet taip patyliukais, kad visai įsivaizduočiau situaciją, kai iš nežinojimo kokie nors sunkiai paskaitantys mokiniai paprasčiausiai nurašomi į beviltiškus.

Comments:


laiqua_lasse
laiqua_lasse at 2009-11-08 16:18 (UTC) (Link)
Pažinojau vieną disleksiką, kursu aukščiau už mane studijavo. Oficialiai jam tikrai nustatyta disleksija, bet pasireiškia tik tuo, kad jis rašo "vištos koja". Kai taip į kiekvieną smulkmeną iškart imama žiūrėti, kaip į ligą/neįgaluma/psichinį sutrikimą, tai ir atsiranda visur jų pilna. Neabejoju, kad ir man ką nors nustatytų, jei norėtų... Nors šiaip tai pritariu tavo pastebėjimams.
(Anonymous) at 2009-11-22 06:50 (UTC) (Link)
Mūsų laikais disleksijos mokykloje nebuvo. Dislektikai - tai nemokšos, perestukininkai. Gal dabar jau kitaip? Nors mažai tikėtina...
Kita vertus, pati verčiau kelias knygas mokytojams, kuriose, be kita ko, aptariama ir disleksija bei darbas su tokiais vaikais. Gal nueis Dievui į ausį?
Bet taip, dabar Vakarai į bet kokį nukrypimą nuo "normos" (kas ją nustatė?) žiūri kaip į sutrikimą. Jau darosi liguista...
Previous Entry  Next Entry